Jak likwidować patologie w spółdzielniach mieszkaniowych

 

Senator niezależna Lidia Staroń, jeszcze będąc posłanką PO, zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych i Trybunał przyznał jej rację. O szczegółach opowiedziała w magazynie „W samo południe”.

W radiowej Jedynce Lidia Staroń powiedziała, że wiele lat walczyła o to, by te przepisy przestały być niekonstytucyjne. Podkreślała, że zgodnie z ustawą osoby, które nie posiadały lokalu, mogły stać się członkiem spółdzielni mieszkaniowej, dzięki czemu powstawały „drużyny prezesów”.

– Jednego dnia można było zapisać stu, dwustu członków przed walnym zgromadzeniem, co zapewniało nieusuwalność zarządu i powodowało, że ludzie niezwiązani z tą spółdzielnią, którzy nie mieli żadnego w niej lokalu, podejmowali najważniejsze decyzje – mówiła senator. – Decydowali o zobowiązaniach, wysokości opłat, o zbyciu majątku. Natomiast ludzie, którzy zapłacili za swoje lokale i nie mieli zadłużenia, ale byli np. niepokorni albo w pewnym momencie mieli kłopoty finansowe, byli usuwani – całe rodziny były wykluczane ze spółdzielni i w konsekwencji były często eksmitowane na bruk czy do lokali socjalnych. To są dziesiątki tysięcy rodzin w Polsce – podkreślała Lidia Staroń.

O szczegółach problemów związanych ze spółdzielniami mieszkaniowymi posłuchaj w nagraniu rozmowy.

https://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/1800996,Jak-likwidowac-patologie-w-spoldzielniach-mieszkaniowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *